چسب میسکیت در واقع همان محلول لاتکس درآمونیاک است که مایعی شیری رنگ، برای جلوگیری از رنگ شدن قسمت هایی از سطح کار است که نباید رنگ شوند. پس از خشک شدن یک لایه انعطاف پذیر و ضد آب ایجاد می‎‌شود که به راحتی قابل برداشتن با ابزار نقاشی می‌باشد.چسب میسکیت را با قلم مو در قسمت های سفید کاغذ و یا رنگی که از پیش کشیده شده به کار میگیرند. این خاصیت موجب حفظ آن قسمتها از رنگهای لایه بعد می شود. این محصول برای هنرمندانی که بصورت کادر شده و یا به شکل لایه لایه با رنگ هایی همچون آبرنگ، گواش ، جوهر، اکریلیک و یا دیگر ترکیبات پایه آب کار می کنند مناسب است .دقت کنید که بعد از اتمام کار سریعا قلم مو را شستشو دهید.

نحوه ی استفاده از چسب میسکیت ( ماسک مایع ) :

برای استفاده از چسب میسکیت ( ماسک مایع ) جهت حفظ قسمت های سفید کاغذ ، مراحل زیر را دنبال کنید :

  1. یک قلم موی گرد مصنوعی و ارزان قیمت را درون ظرف محتوی صابون مایع فرو برید و یا آن را بر روی یک قالب صابون بچرخانید تا تمامی موهای قلم مو به صابون آغشته شود .

این کار به پاک شدن ماسک از روی قلم مو کمک می کند . اگر قلم موی شما شروع به سفت شدن کرد ، آن را درون آب بشویید و دوباره به صابون آغشته کنید .

  1. قلم موی آغشته به صابون را ( بدون آن که صابون را با آب بشویید ) درون ظرف چسب فرو برید .

موها را با چسب بپوشانید اما سعی کنید قسمت فلزی انتهای مو را چسبی نکنید چرا که کار تمیز کردن قلم مو را سخت تر می کند .

  1. چسب را به کاغذ بمالید .

لایه ی مناسبی از چسب را برای محافظت از کاغذ استفاده کنید . اگر لایه بسیار نازک باشد ، در مقابل رنگی که بر روی آن کشیده می شود مقاومت نخواهد کرد .

  1. اجازه دهید تا چسب قبل از رنگ آمیزی بر روی آن کاملاً خشک شود .

به آرامی چسب را لمس کنید تا متوجه خشک شدن آن شوید . اگر چسب به انگشتتان نمالید ، احتمالاً خشک شده است . اگر چه این ماسک به دلیل کیفیت لاستیکی مانندش کمابیش چسبناک باقی خواهد ماند .

صبور باشید ! گاهی یک شب مدت زمان مناسبی برای کسب اطمینان از خشک بودن چسب می باشد ، به خصوص اگر لایه ی ضخیمی از آن را استفاده کرده باشید .

در برابر وسوسه ی استفاده از سشوار برای سریع کردن زمان خشک شدن ماسک مایع مقاومت کنید . گرما می تواند موجب پختن ماسک و در نتیجه دائمی شدن آن شود .

  1. پس از اتمام کار ، قلم مو را در آب تمیز کنید و به صورت خوابیده بگذارید تا خشک شود .
  2. روی چسب و اطراف آن را رنگ بزنید .
  3. بگذارید تا رنگ کاملاً خشک شود .
  4. با انگشت بر روی چسب میسکیت خشک شده بمالید تا آن را از کاغذ جدا کنید .

پاک شدن کامل چسب را می توانید با کف دستتان حس کنید .

ماسک مایع را در طی مدت زمان شش ماه پاک کنید در غیر این صورت ممکن است برای همیشه باقی بماند .